Nargilenin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

0
729

Sigara içen bir toplum olmamız, biraz daha nargile kültürüne diğer ülkelere göre daha uzak olmamızı etkilemektedir. Asya, uzak doğu ve Doğu kültüründe ise sigaranın yerine nargilenin daha fazla kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Aslında nargile, sigaradan daha farklıdır. Bir sigara tiryakisi, uzmanlara göre 40 dakikada bir sigara yakmaktadır ancak nargile böyle değildir. Daha çok toplu halde bulunulan muhabbet ortamlarında tüketildiği için daha az tüketilir. Belki bu durumu göz önüne alındığında, nargile tütünü ile sigaranın kıyaslanmayacak kadar daha az zararı olduğu söylenebilir.

Doğu ve Asya ülkelerinde, nargile, sohbet ve muhabbetin koyu olduğu yerlerde tüketilmiştir. Hatta bazı tarihçilere göre nargilenin olmadığı yerde muhabbetin koyu olmadığı anlaşılırmış. Günümüzde de aslında kullanım alanlarının yine muhabbetin koyu olduğu alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Mesela nargile için özel olarak yapılan kafeteryalarda, tek başına nargile içen birini görmek çok zor bir durumdur. Genellikle arkadaş ortamının bir arada olduğu mekânlarda nargile tütünü içilir.

Asya’dan Türkiye’ye…

Nargile, daha önce de belirttiğimiz gibi ilk olarak Asya ülkelerinden olan Hindistan’da içilmeye başlamıştır. Hindistan cevizinin dışındaki tütüne benzer tabakayı yakan Hindular, cevize taktıkları kamışlar yardımı ile içmeye başlamışlar. Tabi zamanla farklı kıtalarda da tüketilmeye başkana nargile tütünü, daha farklı şekillerde üretilmeye başlamış. Ortadoğu’ya geldiğinde İran’ın İsfahan kenti, Suriye’nin Laskiye kentinde ve 1949 yılında ise ilk olarak Hatay ve İskenderun’da tömbeki tütünü üretilerek nargile içimi daha bir hız kazanmıştır.

Nargile tütünü, zaman içerisinde daha farklı ülkelere yayılmış ve her ülke, sahip olduğu farklı tütün seçeneklerini kullanmaya başlamış ve bunun pazarı oluşmaya başlamıştır. Türkiye’de bir hayli kullanıcısı bulunan nargilenin farklı aromalara sahip tütünleri bulunmaktadır. Kişisel olarak evde hazırlanarak veya kafeteryalarda arkadaş ortamlarında tüketilen nargile tütünü, zaman içerisinde daha bir önem kazanır mı veya kullanıcı sayısı azalır mı bilinmez ama hali hazırda çok sayıda kişiye hitap ettiğini söylemek gerekir.

Nargile tütünü alırken dikkat edin!

Bazı nargile tütünleri, aromaları veya içerisinde bulunması gereken kimyasal madde oranı fazla olabilmektedir. Bu da sağlık açısından son derece riskli bir durumdur. Bu nedenle sipariş vereceğiniz nargile tütünü hakkında öncesinden bilgi edinmeniz son derece önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here